MUZYCZNE CHWILE

MUZYCZNE CHWILE

Muzyczne chwile z Maćkiem i Krzyśkiem

Dementujemy plotki jakoby piosenki były IMPROWIZOWANE, a na tych co tak twierdzą, i jad swój sączą, nakładamy klątwę.
Legend nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie trzeba o nich nawet mówić. Nie trzeba zachęcać nikogo do spotkania z Legendą. Ale Legendzie czasem trudno stać samotnie na piedestale. Maciek i Krzysiek pochodzą z Buska- Zdrój. W przedszkolnej interpretacji utworu „Tańcowała ryba z rakiem” jako ryba i rak podbili serca publiczności. Busko-Zdrój stało się dla nich za małe. Pełni zapału i wiary w swój talent opuścili szkolne mury już w 4 klasie podstawówki. Życie miało być odtąd ich nauczycielem. Nie sposób na mniej niż 8000 stron opowiedzieć ich historię. Stać nas tylko na krótkie podsumowania.

Zacznijmy od Nagród
– 1950 – nominacja do złotego Brzechwy za „Tańcowała ryba z rakiem”
-1955 – nagroda publiczności na festiwalu Malta za ścieżkę dźwiękowej do adaptacji „Tramwaju zwanego pożądaniem”
-1956 – Złoty Kraken za płytę „Wolność bym łyżkami jadł” nagraną wspólnie z chórem Poznańskie Słowiki
-1956 – honorowe obywatelstwo miasta Busko Zdrój
-1957 – Rubinowy Skalar na festiwalu akwarystycznym „Pod prąd”
-1957 – Złoty Glob za fil dokumentalny o festiwalu akwarystycznym „Pod prąd”
-1957-1978 – CIEMNY OKRES. Maciek i Krzysiek mówią o tym czasie „artystyczna hibernacja”. Maciek powiedział o tym w wywiadzie dla miesięcznika „Legenda legenda” „Postanowiliśmy na chwilę zapomnieć o świecie i skupić się na nas. Opłaciło się.” Chcieli zapomnieć o świecie, ale świat nie chciał, nie mógł zapomnieć o nich.
W tym okresie
– Mieczysław Fogg napisał o nich piosenkę „Tęsknota za tymi co z Buska-Zdrój”
– Bob Dylan poświęcił im tomik wierszy „Thou who art not here shall return in glory. An ode to Maciek and Krzysiek”
– Cesaria Evora wyśpiewała dla nich poruszającą balladę „Donde estais Maciek y Krzysiek”
– Narodził się Miecz Szcześniak.
– Andrzej Wajda nakręcił dwie krótkie formy „Człowiek z malachitu” o Maćku i „Nie obiecuj mi ziemi” o Krzyśku
– Miecz Szcześniak wykonał na festiwalu w Kołobrzegu ich utwór „Wojsko szło, Maryla płakała, skończyła się machorka, wojna to zło”
Duet powrócił w 1978 płytą „Pewnie się zastanawiacie gdzie byliśmy przez te wszystkie lata”. Utwór „W domu” zajął pierwsze miejsce na liście przebojów polskiego radia. Maciek i Krzysiek szturmem wdarli się w festiwalową przestrzeń. Triumfowali na festiwalach: w Tibilisi, w Ułan Ude, w rodzinnym Busku-Zdroju oraz na Woodstok. Jimmy Hendricks napisał dla Krzyśka „Voodoo Child”, Maćkowi poświęcił utwór „Foxy Lady”.

Ale wróćmy do kalendarium
1979 – płyta „W oczekiwaniu na…” zainspirowana spotkaniem z małoletnim Mieczem Szcześniakiem
1980 – EPka pod tytułem „Najlepszy koniak jest ze wchodu” wywołała skandal. Wielu przyjaciół odwróciło się od Krzyśka i Macka
1980 – Maciek obraził się na Krzyśka, który wymyślił tytuł wydanej w tym samym roku EPKi. Nagrał solową płytę pt. „Samotny żagiel na morzu skarg”
1981 – Triumf literacki. Maciek i Krzysiek poematem dygresyjnym „To nie jest ważne czyja to była wina. Dialogi z Atropos” zmienili oblicze polskiej literatury na zawsze. Czesław Miłosz powiedział o nich na wykładzie w Berkley „To bardzo dziwne”
1982 – czasy mroku postanowili umilić nam płytą „Nad zbożem wykwita słońca łan”
1982 – ich zaangażowanie polityczne zostało docenione przez Watykan. W trakcie osobistej audiencji Ojciec Święty pokazał im kciuk uniesiony w górę. Oni odwdzięczyli się utworem „Nasze rany, Wasze rany”
1983 – okres błękitny. Na rocznicy zaślubin Polski z morzem zaprezentowali swoją całkowicie błękitną płytę pt. „Wiem, że turkus jest właściwie zielony”.
1984 – rok przerwy. Maciek i Krzysiek całkowicie poświecili się przygotowaniu Miecza Szcześniaka do matury
1985 – Miecz Szcześniak dostaje się na studia. Chłopaki piją i nagrywają płytę „W akademiku”. Znowu triumfy na listach przebojów. Single „Jola, Jola. Jola” oraz „Nie mam kasy na chleb ale na wódkę mam” to klasyki piosenki studenckiej
1986 – pierwsze spotkanie z twórcami poezji śpiewanej. Maciek i Krzysiek nagrywają płytę z Antoniną Krzysztoń i Grzegorzem Turnauem pt. „Gdzie jak nie w Krakowie,
1987 – Krótki ale burzliwy romans Macka z Maryła Rodowicz nie zaowocował płytą
1988 – Festiwal piosenki turystycznej, który odbywa się wszędzie w Bieszczadach uhonorował ich nagrodą Granitowego Turysty za płytę „Połoniny, chmury, dębowa chata i niestabilność emocjonalna
1989 – Maciek i Krzysiek internowani jako ostatnie ofiary systemu.
Maciek i Krzysiek siedzieli na Białołęce. Świat nie mógł milczeć. Samantha Fox nagrała dla nich utwór „Summer in prison” a New Kids on the Block w proteście zaczęli nosić spodnie tył na przód
1995 – Maciek i Krzysiek opuścili Białołękę. Wolność uczcili płytą „Nie ma jak wolność” Wszyscy pamiętamy poruszającą balladę „Wolność ach wolność, wolność”
1997 – Gwiazdy w hołdzie Maćkowi i Krzyśkowi. W utworze „Dziękujemy za Polskę” dziękowały im Edyta Górniak, Edyta Bartosiewicz, Anita Lipnicka, Kasia Kowalska, Kora i Miecza Szcześniak. Martyna Jakubowicz powiedziała „Jednak jest wolna miłość w domach z betonu”
1997-2012 – DRUGI OKRES MROKU
2012 – Maciek i Krzysiek powracają serią koncertów na stadionie Narodowym przy Chłodnej 25. Nagrywają też płytę „Kiedy jak nie teraz”.

fb: Muzyczne Chwile